top of page

Grochów Teatralnie

24.04.14

Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego międzypokoleniowego projektu, skierowanego do mieszkańców warszawskiego Grochowa. Dzieci wspólnie z seniorami będą pracować nad spektaklem inspirowanym historią i tradycją tej części miasta. Zapraszamy na stronę www.barwykultury.org

Premiera

21.12.13

Zachęcamy do obejrzenia filmiku dokumentującego projekt "Poznaj Grochów Wczoraj i Dziś" - zobaczcie i posłuchajcie o naszych działaniach :) 

 

FILM

Finał projektu

1.12.13

29 listopada w Dziennym Domu Pomocy Społecznej na ul. Paca 42, odbył się finałowy pokaz spektaklu "Stare i nowe, czyli co było i jest" oraz wręczenie dyplomów uczestnikom projektu "Poznaj Grochów Wczoraj i Dziś". 

Dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w projekt, prowadzącym zajęcia, animatorom i naszym wolontariuszom. 

Choć projekt oficjalnie się zakończył - DZIAŁAMY DALEJ! Bądźcie na bieżąco.

Gwiazdka na Grochowskich podwórkach

20.11.13

Informujemy, że Grochów jest jednym z najbardziej aktywnych punktów na sąsiezdkiej mapie Warszawy! Do udziału w corocznej akcji "Podwórkowa Gwiazdka", kooordynowanej przez Q-Ruch Sąsiedzki, zgłosili się nasi sąsiedzi z klubokawiarni Kicia Kocia, klubokawiarni Grochownia, Centrum Społecznego Paca 40 oraz Fundacji Pomocy Rodzinie "Gwiazdeczka".

 

W naszym kalendarium znajdziecie opis poszczególnych punktów sąsiedzkich. Zapraszamy do wspólnego świętowania! :)

Po premierze!

17.11.13

We wtorek, 12 listopada, odbyła się zapowiadana premiera międzypokoleniowego spektaklu "Stare i nowe, czyli co było i jest".

 

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia!

Już wkrótce sztuka pojawi się w nowych miejscach na terenie Grochowa.

Najpiękniejsze fotografie

14.11.13

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wydawnictwa VEDA.

 

PRZEDWOJENNE KAMIONEK, GROCHÓW, SASKA KĘPA

Jarosław Zieliński

Album Jarosława Zielińskiego, znanego varsavianisty, autora m.in. „Przedwojennej żydowskiej Warszawy” i „Przedwojennego śródmieścia”, tym razem zabierze czytelników w podróż na przedwojenną południową Pragę – Saską Kępę, Grochów i Kamionek. Album ukazuje jedną z najbardziej specyficznych i kontrastowych części prawobrzeżnej Warszawy. Jej trzon tworzył Grochów – wieś i majątek, które w dwudziestoleciu międzywojennym z wolna przekształciły się w nowoczesną dzielnicę. W sąsiedztwie właściwej Pragi prastary Kamionek, przyłączony do miasta w końcu XIX w., stał się ośrodkiem najbardziej nowoczesnych gałęzi przemysłu, a Saska Kępa – dawne podmiejskie tereny rekreacyjne – przeistoczyła się w oazę luksusu, zamieszkaną przez przedstawicieli świata kultury i biznesu. Luksusowe wille i niemniej komfortowe domy wielorodzinne w wielu wypadkach trafiły do podręczników historii polskiej architektury.

Rozwój handlu i przemysłu na Grochowskiej

12.11.13

Z racji korzystnej lokalizacji na szlaku komunikacyjnym wschód – zachód oraz jakości nawierzchni drogowej już po powstaniu listopadowym, od połowy XIX wieku przy Grochowskiej zwanej ówcześnie Traktem Moskiewskim powstawały zakłady przemysłowe. Jako jedna z pierwszych powstała w 1852 roku fabryka świec i mydła Jana Hocha. 

Kolejnymi znaczącymi zakładami przemysłowymi z tej okolicy stały się: garbiarnia skór braci Wilhelma i Adolfa Jeroninów , fabryka mydła Franciszka Meatza , pralnia i farbiarnia Bernarda Weschle (późniejsza Geberów), fabryka zapałek Teofila Bieńkowskiego, czy fabryka Towarzystwa Akcyjnego Wstążek Gumowych i Taśm Ryszarda Zieglera i J. Jaegera. 

Stare i nowe, czyli co było i jest

08.11.13

W przyszłym tygodniu odbędzie się premiera spektaklu przygotowanego przez uczestników międzypokoleniowych warsztatów teatralnych.

 

Terminy kolejnych pokazów znajdziecie w naszym kalendarium.

 

ZAPRASZAMY!

A to ciekawe!

07.11.13

W pierwszej połowie XIX wieku ulica Grochowska była zabudowana drewnianymi chałupami, domami i dworkami, z których nieliczne były murowane. Niektóre z dworków pochodziły jeszcze z XVIII wieku, jak na przykład dzisiejszy Dworek Grochowski.

Obiekt ten w 1833 roku zakupiła rodzina szwedzkich przemysłowców Osterloffów i poddała gruntownej modernizacji. Budynek był następnie własnością Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Machin i Odlewów K.Rudzki i Spółka. To tu w 1916 odczytano decyzję o przyłączeniu Grochowa do Warszawy.

Oprócz drewnianej zabudowy mieszkalnej powstają na początku XIX wieku wzdłuż późniejszej ulicy Grochowskiej pierwsze manufaktury tkackie, sukiennicze i tytoniowe, które w większości uległy zagładzie w okresie powstania listopadowego w 1831 roku. 

Zapraszamy

06.11.13

do wspólnego odkrywania potencjału Grochowa, poznawania historii mieszkańców, ciekawostek i miejskich legend! 

 

Odwiedźcie nasz fanpage na facebooku, włączcie się w dyskusję, komentujcie, udostępniajcie rodzinie, znajomym i sąsiadom :)

 

Czy wiesz, że...

05.11.13

Nazwa ulicy Grochowskiej jest związana z istniejącą od XII wieku wsią Grochów? Wieś ta była wraz z Kamionem (dzisiejszym Kamionkiem) i Kawęczynem częścią dóbr biskupa płockiego. W 1780 roku dobra grochowskie zakupił od kapituły płockiej król Stanisław August Poniatowski i odstąpił swojemu bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu, który to rozparcelował je na 8 części. Dało to początek dalszej parcelacji Grochowa w XIX wieku.

Trudno jest dokładnie ustalić datę powstania drogi przez dobra grochowskie, ale wiele lat funkcjonowała jako trakt prowadzący z Warszawy do Brześcia. W latach 1820- 1823 została wybrukowana w ramach budowy pierwszego, utwardzonego traktu w Królestwie Polskim, tzw. Szosy Brzeskiej. 

W 1825 roku z inicjatywy Stanisława Staszica odsłonięto obelisk dla uczczenia budowy Szosy Brzeskiej. Pomnik był bardzo nowatorski jak ówczesne czasy, ponieważ nie przestawiał ani osoby, ani czyny zbrojnego, ale wydarzenie gospodarcze, którego autorami byli inżynierowie, inwestorzy, ale także uwiecznieni na cokole obelisku pracownicy budowlani. 

Grochów tętniący życiem

04.11.13

Ahh, gdybyśmy tylko mogli być w kilku miejscach jednocześnie...

W najbliższy piątek będzie się działo! Odbędzie się odsłonięcie zrekonstruowanego muralu PolDrobu przy ulicy Grochowskiej 215. Na godzinę 19.00 zapraszamy do Klubokawiarni Kicia Kocia na wernisaż wystawy poświęconej muralon PRL-u. O tej samej godzinie rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego "Getto Gospel" w pobliskiej Grochowni. O szczegółach wydarzeń dowiecie się tu.

​Dzieje się w Waszej okolicy? A może sami organizujecie na Grochowie ciekawe wydarzenie?  Zachęcamy do nadsyłania informacji o nadchodzących wydarzeniach na adres: szkolenia@barwykultury.org

 

"W to mi graj"!

28.10.13

W sobotę, 26 października, w ramach Międzypokoleniowego Poranku w Centrum Paca, odbył się finał warsztatów gier dawnych i współczesnych. Jak widać można zrobić coś z niczego i dać ogromną radość zarówno dzieciakom, jak i dorosłym. Wspólne granie integruje, uczy, bawi. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia. 

Gdzie na Grochowie?

14.10.13

Zastanawiacie się czasami gdzie pójść, żeby miło spędzić czas, zobaczyć coś nowego czy poznać fajnych ludzi? Myślicie, że w najbliższej okolicy nie ma takich miejsc? 

Razem z nami poznacie Grochów od innej strony - z punktu widzenia działających tu organizacji pozarządowych, instytucji, placówek kulturalnych czy kawiarni :)

 

Zapraszamy! 

 

 

Please reload

bottom of page